Берковица е малък тих град в Северозападна България. Разположен е в полите на Стара планина под връх „Ком“.
Някога територията на Берковица е обитавана от траки и римляни, за което свидетелстват много археологически паметници в околността на града.
Главното, което определя привлекателността на Берковица е Берковския Балкан. По неговите била и върхове можеш да се разходиш по алпийска трева, да вдъхнеш аромат на хвойна, да хапнеш до насита вкусни горски плодове - боровинки, малини, да се дивиш на северните склонове, опасани с иглолистни, букови и кестенови гори.
История и култура
Къща музей „Иван Вазов“
Къща-музей „Иван Вазов“ в Берковица е мястото, където Иван Вазов живее докато е председател на Окръжния съд в Берковица.
Къщата, в която се помещава музеят е строена в началото на 19 в. и има типичен за българското Възраждане стил— автентична камина, тавани с дърворезба, голяма одая с долапи, стенописи, и миндери.
През 1940 г. къщата е обявена за народна старина.
Къщата-музей "Иван Вазов" е открита през 1957 г.
През 1964 г. къщата е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение.
Градска художествена галерия
Сградата на старото двукатно класно училище „Отец Паисий”, градено през 1872 г. е преустроена в градска художествена галерия за възрожденска живопис и дърворезба.
Градската художествена галерия се намира в двора на църквата „Св. Николай Чудотворец”.
Във фонда на галерията се съхраняват творби на много известни художници от страната.
Етногравски музей
Етнографският музей в Берковица разполага с богата експозиция, която запознава с бита и обичаите на хората от Северозападна България и е включен в Стоте национални туристически обекта.
В музея се пазят хиляди уникати от художественото творчество и занаяти, както и от народните обичаи.
Тук можете да видите богато цветово многообразие в изработката на облекла килими, накити, предмети на домашния бит и някои традиционни за региона обичаи.
Повечето експонати са свързани със занаятите, носиите и предметите от бита.
Църква "Рождество на пресвета Богородица
Тя е свидетел на българското възраждане, мъжко и девическо училище, духовен избор на гражданите от Берковица.
Храмът е вкопан около 80 см. в земята за да бъде вътрешното пространство по - високо, вътрешността на храма изглежда монументална, строга, окрасена от иконостаса, дело на самоковския дърворезбар Стойчо Фандъков.
Иконите изписва Димитър Зограф, също от Самоков.
Те могат да се причислят към най – доброто, създадено у нас през Възраждането в областта на живописта.
Антична и средновековна крепост "Клето"
Антична и средновековна крепост "Клето" е паметник на културата с историческо значение.
Разкопките започват през 1961г. Разкрити са външна и вътрешна крепостни стени от късната античност. Във външната крепостна стена са включени и две базилики.
На югоизточния склон са разкрити археологически материали от тракийско селище. От крепостта са събрани различни материали – керамика, тухли, оръдия на труда, оръжия, монети.
Клисурски манастир "СВ. СВ. Кирил и Методий"
През турското владичество манастирите са били единственото духовно убежище на българите.
След разгрома на Чипровското въстание през 1688 г. Клисурски манастир Св.св Кирил и Методий бил изцяло опожарен. През 1742 година е възстановен отново с дарения на близкото село Клисура (днешна Бързия)
Клисурският манастир е разположен под връх „Тодорини кукли“ в живописна местност.
Районът на манастира е подходящо място за почивка и разходка сред природата.
Природа, спорт и туризъм
Хайдушки водопади
"Хайдушки водопади" е природна забележителност с много водопади, намираща се в красивата долина на „Голема река“ и „Ценкова бара“край Берковица.
Там където се събират „Ценкова падина“ „Сливашака бара“ и „Средна бара“ е основната група от няколко водопада, до които можете да стигнете пиша или с лек автомобил. Множество красиви водопади изпълват нагоре ждрелото на „Ценкова бара“, до които се стига единствено пеша.
Неописуема е красотата на цялата долина на „Голема река“ и „Ценкова бара“ , осеяна с гъсти зелени папрати и мъхове върху величествени скали, отразяващи се в кристално бистрите води на реката.
Прекрасно място за разходка и релаксация!
Синия Вир
В долината на река Шабовица, на един километър от горния край на града в посока хижа и връх „Ком“ на 300 от пътя се намира местността Синият вир.
Тук водата е издълбала в скалите дълбок вир. Поради дълбочината и кристалната бистрота на вода във вира, отразявайки се слънчевите лъчи го оцветяват в тюркоазено синьо – от където идва и името му.
Ако се разходите до „Синия вир“ ще изпитате онова незабравимо приятно усещане при контакт с нашата уникална природа.
Голема река

Един от притоците на „Берковска река“ е „Голема река“.
Тази река се спуска от „Хайдушките водопади“ стремглаво на долу през приказна долина, като по пътя си образува незабравима гледка с кристалните си води от дълбоки вирове и пенливи водопади.
„Голема река“ е една от красавиците на старопланинските реки и предоставя възможност на любителите на риболова и туризма за приятни излети, както за риболов на пъстърва, така и на разходка.
Самарите

В западна посока и от двете хижи „Ком“ (Стара и Нова) се намират малкият и големият самари.
Това са две уникални ребра издадени в стръмната северна страна на планината под връх „Ком“.
Трудно достъпният терен определя това, двата Самара с горите и скалите около тях да са едно от най девствените места в България. Тук е едно от малкото места където гнездят скални орли.
До самарите се стига по туристическа пътека за около 30 минути и от двете хижи. Незабравима гледка се открива, когато човек застане на тези зъбери обърнал поглед към дунавската равнина.
Връх "Ком"
Връх Ком (2016 м) е четвъртият по височина връх в Западна Стара планина и е най-високият връх в Берковския балкан.
Най удобния изходен пункт към този лесно достъпен връх е хижа „Ком“(стара).
От Берковица с лек автомобил по път с асфалтова настилка за двадесетина минути стигате до хижата. Там на удобен паркинг можете да оставите превозното средство и по добре маркирана и отъпкана пътека, за около два часа нормален човешки ход ще сте горд покорител на връх „Ком“
От върха се открива невероятна гледка към дунавската равнина.
Ски писта "Ком"

Разстоянието от хотел „Евиа“ до хижа „Ком“ е 16 километра.
Пътя до хижата е с нова асфалтова настилка, който се поддържа и почиства по всяко време на годината.
Време за пътуване 15-20 минути.
На 100 метра от хижата е долна станция на влека и началото на ски пистата. Пистата се обработва от първия до последния сняг през годината и работи всеки уикенд. Цените за
влек карта и ски екипировка са едни от най-ниските в страната.